Wyjazd za granicę ze zwierzęciem

Paweł Suchecki
Paweł Suchecki
Specjalizuje się w chorobach zwierząt nieudomowionych i egzotycznych. Uzyskał dyplom lekarza weterynarii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Praktykował w licznych zakładach leczniczych we Wrocławiu i Toruniu. Zajmuje się leczeniem podopiecznych Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu. Dowiedz się więcej
Szczepienie kota
Szczepienie kota
04.07.2017
jak chronić psa przed upałem
7 zasad jak chronić psa przed upałem
09.07.2017
Wyjazd za granicę ze zwierzęciem

Planując wyjazd za granicę ze zwierzęciem należy zapoznać się z zasadami przemieszczania zwierząt. Istnieje szereg czynności lekarsko-weterynaryjnych, które wymagają przeprowadzenia przed przekroczeniem granicy, niektóre z nich trzeba zaplanować nawet 21 dni przed wyjazdem! 

Ogólne zasady przemieszczania zwierząt towarzyszących (psów, kotów, fretek) po terytorium UE

  1. 
Elektroniczna identyfikacja zwierzęcia za pomocą transpondera (chip) zgodnego z normą ISO 11785.
  2. Zwierzę musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. W przypadku pierwszego szczepienia zwierzęcia w wieku powyżej 12 tygodnia życia, uzyskuje ono urzędową ważność po upływie 21 dni od jego wykonania. W przypadku kolejnych szczepień, ważność jest uzyskana tego samego dnia.
  3. Data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia mikroczipu.
  4. Zwierzę musi mieć wystawiony paszport. Stanowi on urzędowy dokument, który jest wystawiany przez upoważnionego lekarza weterynarii. Zawiera on wpisy poświadczające ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie, identyfikacji elektronicznej zwierzęcia oraz innych wpisów.
  5. W przypadku przemieszczania zwierząt w liczbie 5 lub więcej obowiązują inne zasady – dodatkowo należy posiadać świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii.
  6. Gdy planujemy wyjazd za granicę ze zwierzęciem do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Malty, Norwegii należy spełnić dodatkowo wymóg profilaktyki przeciwko tasiemcom z gatunku Echinococcus multilocularis. Odrobaczenie musi być przeprowadzone w okresie nie dłuższym niż 120 godzin ale nie krótszym niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy, przy użyciu preparatu zawierającego prazikwantel i odpowiednio odnotowane w paszporcie.
  7. Ponadto w niektórych krajach UE wprowadzono dodatkowe wymogi, które należy każdorazowo sprawdzić przed przekroczeniem granicy.

 

Przemieszczanie zwierząt towarzyszących z Polski do krajów trzecich
.

Planując wyjazd za granicę ze zwierzęciem zalecamy każdorazową weryfikację obecnie obowiązujących wymogów w konsulacie danego państwa.

Więcej szczegółowych informacji na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

 

Wyjazd za granicę ze zwierzęciem
4.4 / 9

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *