7 zasad jak chronić psa przed upałem

Jarosław Gałecki
Jarosław Gałecki
Specjalizuje się w stomatologii weterynaryjnej. Uzyskał dyplom lekarza weterynarii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Odbył liczne praktyki w Toruniu, Olsztynie i Warszawie, staż kliniczny w klinice Grundtvigs Dyreklinik w Kopenhadze oraz w Kleintierklinik Freie Universität Berlin. Dowiedz się więcej
Wyjazd za granicę ze zwierzęciem
Wyjazd za granicę ze zwierzęciem
04.07.2017
Jak uniknąć toksoplazmozy
9 zasad jak uniknąć toksoplazmozy w ciąży
10.07.2017
jak chronić psa przed upałem


Lato już w pełni, Słońce mocno przygrzewa. Czekamy na to cały rok, jednak psy często unikają nasłonecznionych miejsc. W odróżnieniu od ludzi, nie mają tak zaawansowanych mechanizmów adaptacyjnych do wysokich temperatur. W głównej mierze pozbywają się nadmiaru ciepła poprzez dyszenie. Jednak w szczycie lata mechanizm ten może okazać się nieskuteczny, a rezultat tego tragiczny.

 

Czy wiesz jak chronić psa przed upałem?

Istnieje wiele czynników wpływających na zdolność organizmu do skutecznej wymiany ciepła oraz podatność psa na wysoką temperaturę:

 • odwodnienie organizmu
 • młody wiek (szczególnie poniżej 6 miesiąca życia)
 • nadwaga
 • podeszły wiek
 • zwierzę chore (szczególnie w trakcie leczenia, w okresie okołooperacyjnym, z chorobami układu sercowo-naczyniowego)
 • psy ras krótkoczaszkowych

Bez względu na przynależność pupila do którejkolwiek z powyżej przedstawionych grup należy znać zasady prawidłowej ochrony psa przed przegrzaniem.

 

JAK CHRONIĆ PSA PRZED UPAŁEM

 1. Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie – kabina samochodu w trakcie upału nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur w krótkim czasie. Bez względu na uchylone okno, włączony nawiew czy miskę z wodą, wnętrze samochodu może okazać się śmiertelną pułapką. Unikaj zabierania psa ze sobą na przejażdżkę samochodem, szczególnie jeśli sytuacja wymaga pozostawienia go w aucie. Pamiętaj, że według obecnie obowiązujących przepisów ze względu na ochronę życia i zdrowia zwierzęcia, osoba, która natknie się na psa zamkniętego w aucie może bezkarnie stłuc szybę i wydobyć zwierzę z wnętrza.
 2. Dostęp do wody – zarówno w domu jak i na spacerze, zawsze zapewnij swojemu psu dostęp do świeżej, czystej wody. Na zewnątrz najlepiej mieć pod ręką butelkę i miskę. W domu zaś pilnujemy aby woda była wymieniana kilka razy dziennie.
 3. Unikaj spaceru w upał – długość i intensywność spaceru powinna być dostosowana do panującej temperatury. Latem zaleca się dłuższe spacery jedynie we wczesnych godzinach porannych lub wieczorem. Gdy Słońce w pełni, wyprowadzać należy krótko, tylko w celu załatwienia potrzeb zwierzęcia.
 4. Unikaj betonu i asfaltu – najpierw połóż dłoń na nawierzchni, a potem wyprowadź tam swojego pupila. Nawierzchnie sztuczne latem nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur, co grozi oparzeniem opuszek psa. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest unikanie takich miejsc i spacer na trawniku bądź w lesie.
 5. Schładzaj psa – zapewnienie cienia, moczenie sierści wodą, wykopanie dołu w ogródku. Unikaj nakładania mokrych tkanin na ciało zwierzęcia.
 6. Unikaj kagańców – szczególnie tych, które nie pozwalają psu na dyszenie.
 7. Dbaj o sierść – odpowiednie wyczesywanie sierści może pomóc zachować psu odpowiednią temperaturę ciała. Pamiętaj o wizytach u psiego fryzjera!
7 zasad jak chronić psa przed upałem
4.8 / 6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *