UWAGA Kleszcze!

Paweł Suchecki
Paweł Suchecki
Specjalizuje się w chorobach zwierząt nieudomowionych i egzotycznych. Uzyskał dyplom lekarza weterynarii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Praktykował w licznych zakładach leczniczych we Wrocławiu i Toruniu. Zajmuje się leczeniem podopiecznych Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu. Dowiedz się więcej
szczepienia ochronne psów
Szczepienia ochronne psów
23.06.2017
usuwanie kleszczy toruń

Poznaj skuteczną metodę na usuwanie kleszczy gdyż to właśnie one stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia naszych podopiecznych, szczególnie psów. W naszej strefie klimatycznej o umiarkowanych temperaturach i coraz cieplejszych zimach, profilaktykę przeciwkleszczową zaleca się prowadzić okrągły rok. Natomiast najwyższa aktywność tych pasożytów przypada od maja do września.W wyniku ukąszenia psa przez kleszcza może dojść do zarażenia chorobami odkleszczowymi takimi jak babeszjoza, borelioza, ehrlichioza, anaplazmoza, hepatozoonoza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Pamiętaj, że wszystkie powyższe choroby mogą przebiegać z ciężkimi objawami i prowadzić do utraty zdrowia i życia!

 

Jak walczyć z kleszczami?

Nie istnieją sposoby, które uchronią naszych pupili w 100%. Jednak najskuteczniejsza okazuje się profilaktyka, nierzadko z użyciem dwóch różnych preparatów.

Preparaty:

  • obroża przeciwkleszczowa – zazwyczaj daje ochronę na okres około 8 miesięcy. Nie poleca się stosowania jej u zwierząt o gęstej sierści ze względu na konieczność kontaktu obroży ze skórą.
  • 
tabletka – najnowsza i potencjalnie najskuteczniejsza metoda. Okres działania wynosi w zależności od producenta od miesiąca do nawet 3. Można stosować równocześnie z innymi preparatami.
  • spot-on – najbardziej popularna metoda. Pełna skuteczność preparatu osiągana jest tylko przy zachowaniu odpowiedniego czasu bez kontaktu z wodą czy deszczem. Okres działania różny, waha się między 2 a 8 tygodni.

W przypadku gdy zauważymy kleszcza wgryzionego w skórę naszego pupila należy go umiejętnie usunąć. Zabieg usuwania kleszczy wykonuje się to poprzez wyciągnięcie lub wykręcenie zdecydowanym ruchem. Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry przy użyciu pęsety lub specjalnego przyrządu do ich usuwania. Przy braku doświadczenia zalecamy konsultację z lekarzem weterynarii, gdyż pozostawienie fragmentu kleszcza w skórze zwiększa ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe, a także przyczynia się do wystąpienia odczynu zapalnego w miejscu ukąszenia. Jeśli nie czujesz się na siłach, zarejestruj się na zabieg usuwania kleszczy.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć! Leczenie chorób odkleszczowych może być się kilkanaście razy droższe od profilaktyki, a także okazać się nieskuteczne!

 

UWAGA Kleszcze!
4.5 / 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *