Poznaj skuteczną metodę na usuwanie kleszczy gdyż to właśnie one stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia naszych podopiecznych, szczególnie psów. W naszej strefie klimatycznej o umiarkowanych temperaturach i coraz cieplejszych zimach, profilaktykę przeciwkleszczową zaleca się prowadzić okrągły rok. Natomiast najwyższa aktywność tych pasożytów przypada od maja do września.
W wyniku ukąszenia psa przez kleszcza może dojść do zarażenia chorobami odkleszczowymi takimi jak babeszjoza, borelioza, ehrlichioza, anaplazmoza, hepatozoonoza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Pamiętaj, że wszystkie powyższe choroby mogą przebiegać z ciężkimi objawami i prowadzić do utraty zdrowia i życia!
Nie istnieją sposoby, które uchronią naszych pupili w 100%. Jednak najskuteczniejsza okazuje się profilaktyka, nierzadko z użyciem dwóch różnych preparatów.
W przypadku gdy zauważymy kleszcza wgryzionego w skórę naszego pupila należy go umiejętnie usunąć. Zabieg usuwania kleszczy wykonuje się to poprzez wyciągnięcie lub wykręcenie zdecydowanym ruchem. Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry przy użyciu pęsety lub specjalnego przyrządu do ich usuwania. Przy braku doświadczenia zalecamy konsultację z lekarzem weterynarii, gdyż pozostawienie fragmentu kleszcza w skórze zwiększa ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe, a także przyczynia się do wystąpienia odczynu zapalnego w miejscu ukąszenia. Jeśli nie czujesz się na siłach, zarejestruj się na zabieg usuwania kleszczy.